Jakuszyce - Bieg PiastówJakuszyce, pomimo, że są oddalone o kilka kilometrów od centrum, są częścią miasta Szklarska Poręba – stanowią jej najwyżej leżącą dzielnicę (886 m n.p.m.) – panuje tutaj klimat porównywalny z panującym w Alpach na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Przez miejscowość płynie mała rzeczka Kamienna, która jest dopływem Bobru. W Jakuszycach znajduje się również przystanek Kolei Izerskiej – to najwyżej położona w Polsce stacja kolejowa. Kiedyś działało tutaj przejście graniczne Jakuszyce – Harrachov, a dziś do Harrachova można dojechać pociągiem, jaki kursuje trasą Jelenia Góra – Harrachov, bądź samochodem (przez Jakuszyce przechodzi droga krajowa nr 3 do Czech), mając przy sobie jedynie dowód osobisty.

Jednakże to, z czego słyną Jakuszyce, to Polana Jakuszycka i położony tutaj Ośrodek Narciarstwa Biegowego Jakuszyce. Panują tu znakomite warunki do uprawiania tego sportu. Śniegu jest dużo i leży długo. Na Polanie Jakuszyckiej organizowane są zawody międzynarodowe: Puchar Świata w Narciarstwie Biegowym, Bieg Piastów oraz Puchar Polski czy zawody niższej wagi. Jakuszyce , od pewnego czasu, są również miejscem zmagań psich zaprzęgów.

Oprócz narciarstwa biegowego w Jakuszycach energicznie rozwija się turystyka zarówno piesza jak i rowerowa. Jakuszyce leżą w sąsiedztwie Przełęczy Szklarskiej – na zachodzie leżą Góry Izerskie, na wschodzie natomiast Karkonosze. Wędrowcy mają tym samym do wyboru dwa duże pasma górskie z wielką ilością szlaków turystycznych. Latem, w Jakuszycach, odbywa się Letni Bieg Piastów – półmaraton górski i Jakuszycka Dziesiątka – bieg na dystansie 10 kilometrów.

Jeśli szukasz noclegu w Jakuszycach – sprawdź ofertę na stronie: https://www.jakuszyce.net.pl/noclegi/wszystkie

Pogoda
SOBIESZÓW Pogoda
Polecamy:

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Karpacz noclegi

Karpacz noclegi