Karkonosze - ŚnieżkaNajwyższa część Sudetów to Karkonosze – jedyne pasmo jakiego szczyty przekraczają 1400 m n.p.m. Karkonosze ciągną się od Przełęczy Szklarskiej do Lubawskiej – to mniej więcej 36 km, szerokość tego masywu to od 8 do 20 kilometrów, a obszar około 650 km². Niestety do naszego kraju przynależy tylko trochę powyżej 1/4 powierzchni – czyli mniej więcej 185 kilometrów kwadratowych. Na szczęście, dzięki układowi z Schengen, można spokojnie odwiedzać także rozleglejszy, czeski fragment Karkonoszy, niemniej jednak warto pamiętać, iż wierzchołkami Karkonoszy biegnie granica państwowa pomiędzy Czechami i Polską – ażeby ją naruszyć wystarczy posiadać ze sobą ważny paszport lub tylko dowód osobisty. Karpacz oraz Szklarska Poręba to dwa miasta, z których najwygodniej zwiedzać Karkonosze.

Karkonosze są sformowane głównie z granitu, który występuje tu w kilku wariantach. Procesy erozyjne formują charakterystyczne pęknięcia – ostre i strome, wytworzyły się też tutaj charakterystyczne dla tych gór – skałki – malownicze, nagie formacje skalne. Tworzą one więcej niż 150 grup, poniektóre całkiem wysokie – np Pielgrzymy, inne skromniejsze, ich nazwy powiązane z ich kształtem – Trzy Świnki, Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Końskie Łby, Paciorki, Bażynowe Skały.

Najbardziej znanym wierzchołkiem jest naturalnie Śnieżka (1602 metrów n.p.m.) – najwyższy wierch całych Sudetów przewyższający okolicę o 200 metrów zapewnia przepiękne pejzaże – to co można z niej zobaczyć zależy jedynie od warunków widzialności. Panuje tu nadzwyczaj mroźny, podobny do alpejskiego klimat – przeciętna temperatura w roku oscyluje w okolicy 0°C, tymczasem śnieg nierzadko zalega od X do V, opad śniegu zdarza się także w lecie. Na Śnieżce stoi stacja meteorologiczna, nieprzerwanie prowadzi się obserwacje od 1880 r. U podnóża Śnieżki położony jest Karpacz – najważniejsze miasto turystyczne w pobliżu.

Następną bardzo rozpoznawalną górą jest Szrenica (1362 m n.p.m.) – „winna” temu jest Szklarska Poręba, nader chętnie odwiedzana przez urlopowiczów – z miasta łatwo dostrzec charakterystyczny wierzchołek Szrenicy. Z tej miejscowości biegną turystyczne szlaki na Halę Szrenicką a również Szrenicę, można również dotrzeć w te miejsca wyciągiem. W obu tych miejscach funkcjonują schroniska górskie. Następne wysokie grzbiety – przewyższające Szrenicę, mimo to nie wymieniane jednym tchem z nią i Śnieżką to Wielki Szyszak (1509 metrów n.p.m.) – drugi pod względem wysokości wierzchołek naszych Sudetów – oraz Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.).

Karkonosze to także wodospady – 2 najbardziej słynne – oba blisko miejscowości turystycznej Szklarska Poręba – to Szklarki i Kamieńczyka. Kaskada Szklarki, o wysokości 13 metrów, położony jest przy trasie numer 3 łączącej Jelenią Górę ze Szklarską Porębą – to obowiązkowy cel wycieczek oraz miejsce w którym turyści chętnie robią sobie zdjęcia. Wodospad Kamieńczyka to najwyższy (27 m) wodospad Karkonoszy – w to miejsce trudniej się dostać – ale nie jest to wyprawa przekraczająca możliwości większości wczasowiczów – osiągają go nawet dzieci. Jest jeszcze jeden, mniej znany wodospad – Wodospad Podgórnej w Przesiece (10 m).

Karkonosze dysponują dziesiątkami kilometrów szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności oraz długości. Są one powiązane z pobliskimi miejscowościami jak: Szklarska Poręba, Michałowice, Jagniątków, Sobieszów, Zachełmie, Przesieka lub Karpacz. Dysponują one przeróżną bazę gastronomiczną, turystyczną i noclegową. Jeśli interesuje Cię nocleg w postaci pokoju gościnnego w jednej z tych miejscowości odwiedź stronę:  http://www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne

Idąc na wycieczkę w Karkonosze należy pamiętać, iż nagłe zmiany pogody to tu zasada. Wyczuwalna jest również spadek temperatury razem z wysokością, a na grzbietach często występują zamglenia, chmury oraz wieją silne wiatry. Karkonosze są śliczne cały rok, najwygodniejszym jednak okresem do eskapad po nich są sierpień, wrzesień i październik.

Pogoda
SOBIESZÓW Pogoda
Polecamy:

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Karpacz noclegi

Karpacz noclegi