Świeradów ZdrójŚwieradów Zdrój – górska miejscowość wypoczynkowa leżąca w Obniżeniu Świeradowskim u podnóża Gór Izerskich. Świeradów leży blisko niemieckiej i czeskiej granicy, niedaleko miast: Jelenia Góra, Szklarska Poręba, Gryfów Śląski, Zgorzelec. Ze Świeradowa niedaleko także do Görlitz w Niemczech bądź Liberca w Czechach.

Świeradów Zdrój – to dodatkowo uzdrowisko, miejscowe wody uzdrowiskowe z radonem oddziaływają na procesy enzymatyczne oraz przemiany komórkowe,gruczoły wewnątrzwydzielnicze i umacniają tkankę nerwową. Wspomaga się w tym miejscu leczenie chorób reumatycznych, układu krążenia i nerwowego. Pierwszy budynek kuracyjny – Dom Źródlany z XVIII stulecia spalił się i na jego miejscu, pod koniec XIX-tego w. pobudowano Dom Zdrojowy – którym możemy sie zachwycać po dziś dzień. Atrakcją jest unikatowa Hala Spacerowa – to zadaszona, przeszklona hala o długości 80 m, o modrzewiowej konstrukcji, dekoracyjnie zdobiona, z maleńką sceną, na której odbywają się liczne koncerty. W hali tej jest źródło i pijalnia wód (szczawy radonowo-żelaziste). W otoczeniu Domu Zdrojowego znajduje się, założony w tym samym czasie Park Zdrojowy.

Prócz leczniczego charakteru Świeradów Zdrój to znakomite położenie do wędrówek w Góry Izerskie. Najbliższy wierzchołek to Izerski Stóg (1107 metrów) – umiejscowione jest na nim schronisko. Dotrzeć się na niego można idąc jednym ze szlaków górskich lub wjechać nowoczesną Gondolową Koleją, której dolny przystanek zlokalizowany jest w Świeradowie. Kolejka działa przez cały rok, transportując narciarzy zimą, a latem – turystów rowerowych i pieszych. Nieopodal Izerskiego Stogu znajduje się wierzchołek Smrek (1124 m). Stąd można pójść bardziej na wschód, na Halę Izerską do kolejnego górskiego schroniska – Chatki Górzystów.

Świeradów Zdrój w sezonie zimowym zaprasza narciarzy. Korzystając z kolejki gondolowej łatwo dostać się na Izerski Stóg, a tutaj na narciarzy czeka długa na 2500 m trasa narciarska, w razie potrzeby sztucznie dośnieżana a wieczorem – oświetlona. W okolicy nie brak też krótszych stoków i tras oraz łatwiejszych . Działa tutaj także dużo tras dla narciarzy biegowych.

Ostatnio Świeradów Zdrój i Góry Izerskie zostały najważniejszym miejscem dla kolarstwa górskiego. Urządzonych jest tu wiele szlaków rowerowych, mają miejsce konkursy zjazdu po zboczu, MTB, maratony rowerowe lub turnieje BMX.

Jeśli chcesz zwiedzić Góry Izerskie, jako bazę wypadową warto wybrać Świeradów. W miejscowości funkcjonuje wiele restauracji kawiarni, barów, a noclegi w Świeradowie Zdroju to rozmaita propozycja hoteli, apartamentów, pensjonatów, domów wczasowych. Nie brak też tańszych pokoi i kwater.

Więcej informacji o mieście i okolicy na stronie: www.swieradow.pl

Pogoda
SOBIESZÓW Pogoda
Polecamy:

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Karpacz noclegi

Karpacz noclegi