Jelenia Góra - Ratusz MiejskiJelenia Góra to czwarte, jeśli analizujemy liczbę mieszkańców, miasto Dolnego Śląska – zgodnie z danymi statystycznymi zamieszkuje ją przeszło 80 tys. mieszkańców – położone nad Bobrem w kotlinie śródgórskiej. W latach 1975-1998, gdy w Polsce było 49 województw, Jelenia Góra była miastem wojewódzkim. Dziś Jelenia Góra to miasto na prawach powiatu. Na Jelenią Górę składają się dzielnice: Cieplice Śląskie-Zdrój, Goduszyn, Grabary, Jagniątków, Maciejowa, Sobieszów, Strupice, Śródmieście, Zabobrze, Zatorze. Duża część z nich to, dołączone w granice administracyjne, niegdyś autonomiczne wioski, a nawet miasta – na przykład Cieplice bądź Sobieszów. Najmłodszą dzielnicą jest karkonoski Jagniątków (od 1998 r.).

Jelenia Góra to zabytkowe miasto z długą historią. Do naszych czasów zachowało się tu wiele zabytków architektury. Prawdopodobnie, już w XIV-tym wieku miasto otoczone było murami miejskimi z wieżami. W murach obronnych znajdowały się trzy bramy: przy ul. Długiej, Zamkowa i Wojanowska. Do dziś zachowały się raptem resztki dawnych umocnień: Brama Wojanowska z wieżą, fragmenty murów stanowiące elementy innych budynków m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Grodzka i Zamkowa. W centrum starego miasta znajduje się Plac Ratuszowy z Ratuszem Miejskim z połowy XVIII-tego stulecia. Na początku lat 70-tych XX wieku rozpoczęto wyburzanie większości zabytkowych kamienic starego miasta. Aktualna zabudowa wokół ratusza miejskiego powstała w latach 70. i jest jedynie stylizowana na dawną (pozostawiono zaledwie sześć ścian ówczesnych kamienic). W centrum Jeleniej Góry znajdują się także zabytkowe budynki sakralne: kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z początku XVIII-tego stulecia – największa budowla sakralna w Jeleniej Górze, kościół pw. Św. Erazma i Pankracego – najstarszy obiekt sakralny w mieście z 1552 r., zespół kościoła ewangelickiego z początku XVIII stulecia: kantorówka, obecnie dom parafialny, kościół pw. NMP, dziś cerkiew prawosławna Świętych Piotra i Pawła również z XVIII w., czy kaplica Św. Anny – umieszczona wewnątrz średniowiecznej bastei.

Jelenia Góra to także ośrodek kultury. Funkcjonują tu teatry (C.K. Norwida i Teatr Animacji), Filharmonia Jeleniogórska, kina, mnóstwo muzeów, galerii, prężnie działa Jeleniogórskie Centrum Kultury, które pracuje przy większości kulturalnych wydarzeń w mieście (Liga Rocka, Krokus Jazz Festiwal, Wrzesień Jeleniogórski, Festiwal Filmów Komediowych „Barejada”, Finał WOŚP). W Jeleniej Górze zostały założone kabarety: Paranienormalni i Paka oraz zespoły: punkrockowy Leniwiec i Fort BS.

Jelenia Góra to również Uzdrowisko Cieplice, które co roku odwiedzają tłumy kuracjuszy i podgórskie dzielnice: Cieplice, Jagniątków, Sobieszów, które posiadają bogatą bazę noclegową i stanowią bazę do wypadów w Karkonosze – pod adresem: www.karkonosze.pl/noclegi/pokoje-goscinne znajdziesz ofertę pokoi gościnnych w podgórskich miejscowościach.  W obrębie Jeleniej Góry znajduje się Zamek Chojnik w Sobieszowie.

Pogoda
SOBIESZÓW Pogoda
Polecamy:

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Karpacz noclegi

Karpacz noclegi