Zamek ChojnikZamek Chojnik w Sobieszowie jest jedną z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku i jednocześnie najczęściej odwiedzanych, przede wszystkim z powodu świetnej lokalizacji na szczycie dużego wzgórza Chojnik (blisko Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry), oraz możliwość podziwiania widoków karkonoskich z wieży zamku. Do budowli wiodą dwa szlaki, tak dla amatorów pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w czasie wspinaczki spenetrować, leżącą się na szlaku, Jaskinię Przemytników.

Zamek Chojnik pobudowany został w XIV wieku przez księcia Bolka II i stanowił jeden z elementów fortyfikacji granic jego księstwa. Kolejnym włodarzem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał przebudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu wielkiego pożaru w 1675 r. Zamek Chojnik był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożarze, zamek nie został odnowiony, dzisiaj jest udostępniany do zwiedzania. Zwiedzający zamek mogą zobaczyć pręgierz, posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, postrzelać z kuszy i wspiąć się na wieżę zamkową, skąd rozciąga się malownicza panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Obecnie w zamku ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które corocznie, w sierpniu, urządza Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”.

W murach zamku znajduje się Karczma, gdzie serwowane są tylko posiłki. Cześć noclegowa została przeznaczona do remontu.  W sezonie letnim można zakupić pamiątki na poustawianych w pobliżu schroniska straganach.

Ci, którzy chcą zwiedzić zamek powinni kierować się z centrum Jeleniej Góry do południowej dzielnicy miasta, Sobieszowa, leżącego na trasie Karpacz – Szklarska Poręba. Zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w związku z tym, należy również wziąć pod uwagę konieczność uiszczenia opłaty za wejście na teren parku.

Pogoda
SOBIESZÓW Pogoda
Polecamy:

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój noclegi

Karpacz noclegi

Karpacz noclegi